Přeskočit na obsah

Dominic Roussel

Z Infopedia
Dominic Roussel
Dominic Roussel
Datum narození22. února 1970
Místo narozeníHull, Québec, Kanada
Výška185 cm
Váha90 kg
Pozicebrankář

Dominic Roussel je bývalý kanadský profesionální lední hokejista, který nastupoval na pozici brankáře. Během své dvanáctileté kariéry v severoamerické NHL v letech 1991 až 2001 oblékal dresy klubů Philadelphia Flyers, Winnipeg Jets, Mighty Ducks of Anaheim a Edmonton Oilers. V této elitní soutěži odchytal celkem 205 zápasů základní části s bilancí 77 výher, sedmi čistých kont a průměrem 3,12 inkasovaných branek na utkání.

Roussel byl draftován v roce 1988 organizací Philadelphia Flyers ve třetím kole. Svou nejvytíženější fázi kariéry v NHL prožil v sezóně 1993/94, kdy plnil roli prvního brankáře filadelfského klubu a nastoupil do 60 utkání. Kromě severoamerických lig si vyzkoušel i angažmá v evropských soutěžích, konkrétně v německé DEL, kde hájil barvy týmů Starbulls Rosenheim a Frankfurt Lions. Po ukončení aktivní hráčské kariéry se věnoval trenérské činnosti v roli specialisty na přípravu brankářů a posléze vstoupil do sféry komunální politiky, kde získal mandát městského radního v Montréalu za obvod Lachine.

👤 Životopis a mládí

Dominic Roussel se narodil 22. února 1970 v kanadském městě Hull v provincii Québec (toto město se v roce 2002 stalo součástí aglomerace Gatineau). Své hokejové dovednosti rozvíjel v lokálních mládežnických strukturách. Výrazněji na sebe poprvé upozornil v únoru roku 1983, kdy se jako třináctiletý zúčastnil prestižního mezinárodního turnaje Quebec International Pee-Wee Hockey Tournament. Na tomto turnaji reprezentoval mládežnický výběr z města Laval.

V dorosteneckém věku nastupoval v quebecké lize QMAAA za organizaci Lac St-Louis Lions, kde v sezóně 1986/87 odchytal 24 utkání a zaznamenal úspěšnost zákroků 86,1 procenta. Tyto výkony mu zajistily posun do nejvyšší juniorské soutěže v provincii a následnou pozornost skautů z profesionálních soutěží.

🎓 Juniorská kariéra v QMJHL

V roce 1987 se Roussel přesunul do soutěže QMJHL, která slouží jako jedna ze tří hlavních rozvojových lig kanadského systému juniorů pod hlavičkou CHL. Své úvodní angažmá získal v klubu Trois-Rivières Draveurs. Během nováčkovské sezóny 1987/88 zde plnil roli velmi vytěžovaného brankáře. Odchytal 51 zápasů základní části, v nichž strávil na ledě více než 2 916 minut. Jeho statistický průměr obdržených branek činil 5,16 s procentuální úspěšností zákroků 85,8 %. Přestože jeho tým v ofenzivně laděné juniorské soutěži často inkasoval, Roussel zaznamenal 18 vítězných utkání.

Vstupní draft do NHL v roce 1988 potvrdil jeho potenciál. Organizace Philadelphia Flyers jej zvolila ve třetím kole (celkově jako 63. hráče v pořadí). Roussel však i nadále zůstal v juniorském systému pro svůj další rozvoj.

Sezónu 1988/89 rozehrál opět v dresu Trois-Rivières Draveurs, za které absolvoval 21 utkání (průměr 4,11 inkasované branky). V průběhu ročníku došlo k jeho výměně do konkurenčního klubu Shawinigan Cataractes. Zde dochytal zbytek ročníku ve 25 zápasech a zapsal si úspěšnost zákroků 86,1 %.

Závěrečný juniorský rok 1989/90 strávil kompletně v organizaci Shawinigan Cataractes. V základní části si připsal 37 startů s 20 vítězstvími. Jeho úspěšnost zákroků se zvedla na 87,8 %, což v tehdejší silně ofenzivní éře juniorského hokeje znamenalo vysoce nadprůměrný standard. Tímto ročníkem definitivně zakončil své působení na amatérské úrovni a přesunul se mezi profesionály.

💼 Profesionální kariéra v National Hockey League

🏙 Vstup do organizace Philadelphia Flyers a zisk postu jedničky (1990–1994)

Přechod mezi profesionály znamenal pro Roussela přesun do záložního celku Hershey Bears hrajícího soutěž AHL. Zde strávil celou sezónu 1990/91, odchytal 45 zápasů a zaznamenal průměr 3,61 gólu na utkání. Tyto výkony mu zajistily první pozvánku do hlavního týmu Philadelphia Flyers hned v následujícím ročníku.

Svůj oficiální debut v NHL absolvoval v průběhu sezóny 1991/92. Celkem v tomto ročníku nastoupil za Philadelphii k 17 utkáním. Vykázal vynikající statistiky s úspěšností zákroků 90,8 % a průměrem 2,60 gólu na zápas. Dále zaznamenal jedno čisté konto a 7 výher. Zároveň si ovšem udržoval zápasovou praxi na farmě v Hershey Bears (35 utkání).

V sezóně 1992/93 jeho vytížení v prvním týmu Flyers vzrostlo na 34 utkání. Philadelphia tehdy procházela náročným obdobím přestavby kádru spojeným s příchodem hvězdného centra Erica Lindrose a potýkala se s defenzivními výpadky. Roussel v tomto ročníku zaznamenal 13 výher, avšak jeho úspěšnost zákroků klesla na 88,1 %.

Nejvýraznější kariérní průlom přišel v ročníku 1993/94. Vedení klubu jmenovalo Roussela jednoznačnou brankářskou jedničkou. V základní části nastoupil do 60 zápasů a strávil v brankovišti úctyhodných 3 285 minut. Během této zátěže dosáhl 29 vítězství, 20 porážek a 5 remíz. Zaznamenal úspěšnost zákroků 89,6 %, jeden shutout a stal se pevným pilířem tehdejší sestavy. I přes jeho výkony se však organizace Flyers v dané sezóně nedokázala probojovat do vyřazovacích bojů o Stanley Cup.

📉 Změna role a odchod z Philadelphie (1994–1996)

Zkrácená sezóna 1994/95, která byla poznamenána výlukou v NHL, přinesla zásadní obrat v Rousselově postavení. Generální manažer klubu získal zpět legendárního brankáře Rona Hextalla, který následně přebral roli gólmanské jedničky. Roussel se tak ocitl v pozici sekundujícího brankáře. Zvládl odchytat 19 utkání, ve kterých dosáhl své kariérně nejlepší procentuální úspěšnosti 91,4 % a velmi nízkého průměru 2,34 inkasované branky. V této sezóně zasáhl i do svého historicky jediného zápasu v play-off NHL, kde během 23 minut zastavil všech 8 střel soupeře.

V následujícím ročníku 1995/96 odchytal za Flyers pouze 9 utkání (s úspěšností 87,6 %), jelikož brankoviště téměř exkluzivně ovládal Hextall v tandemu s nově příchozím Garthem Snowem. Dne 27. února 1996 byla proto zrealizována transakce, v rámci které byl Roussel odeslán do kanadského klubu Winnipeg Jets. Opačným směrem do Philadelphie putoval brankář Tim Cheveldae a volba ve třetím kole draftu (za kterou byl později vybrán útočník Chester Gallant).

V dresu Winnipegu Roussel odchytal pouze 7 utkání do konce základní části sezóny, přičemž zaznamenal dvě výhry a úspěšnost 88,1 %. Poté, co se organizace Jets po sezóně přesunula do Arizony, rozhodl se stát volným hráčem a 10. července 1996 paradoxně znovu podepsal smlouvu se svým původním klubem Philadelphia Flyers. Většinu následujícího ročníku 1996/97 ovšem strávil pouze v záložním týmu Philadelphia Phantoms v AHL a jeho pozice v NHL se zdála být uzavřená.

🇩🇪 Evropská epizoda v DEL (1997–1998)

Absence stálého místa v nejvyšší zámořské soutěži přiměla Roussela k odchodu do Evropy. Před ročníkem 1997/98 podepsal kontrakt v německé nejvyšší soutěži DEL, kde se připojil ke klubu Starbulls Rosenheim. Zde strávil jednu kompletní sezónu. Tento krok mu umožnil udržet si potřebné zápasové zatížení a herní praxi, čímž si otevřel cestu k potenciálnímu návratu do zámoří.

🦆 Návrat do NHL: Mighty Ducks of Anaheim (1998–2001)

Zámořská práva na Roussela tehdy vlastnil nově vznikající klub Nashville Predators, který je získal od Philadelphie výměnou za volbu v sedmém kole draftu. Vedení Nashvillu však Roussela obratem vyměnilo do organizace Mighty Ducks of Anaheim za brankáře Chrise Masona.

V Anaheimu Roussel podepsal standardní kontrakt a vytvořil brankářský tandem s Guyem Hebertem. Návrat do NHL se mu vydařil nad očekávání. V sezóně 1998/99 zasáhl do 18 zápasů a vykázal excelentní průměr 2,51 gólu na utkání s úspěšností zákroků 92,3 %. Získal si respekt odborníků i fanoušků jako jeden z nejspolehlivějších náhradních brankářů v celé soutěži.

V ročníku 1999/00 jeho zátěž narostla na 20 zápasů. První polovinu sezóny předváděl stabilní výkony (průměr 2,79), avšak ve druhé polovině ročníku jeho čísla klesla, což vyústilo v celkový průměr 3,16 obdržené branky na utkání a úspěšnost 88,3 %.

Situace se zkomplikovala před sezónou 2000/01, kdy Anaheim získal talentovaného mladíka Jeana-Sébastiena Giguèra. Roussel stihl odchytat 13 zápasů (úspěšnost 89,5 %), načež jej vedení klubu na začátku roku 2001 zařadilo na listinu nechráněných hráčů (waivers).

🛢 Závěr NHL kariéry v Edmonton Oilers (2001)

Z listiny volných hráčů si jej v lednu 2001 stáhl kanadský klub Edmonton Oilers, který hledal spolehlivého náhradníka pro svou tehdejší jedničku, Švéda Tommyho Sala. V dresu Edmonton Oilers nastoupil Roussel k 8 utkáním základní části. Poslední lednové dny roku 2001 pro něj představovaly rozlučku s nejlepší ligou světa. Zaznamenal 1 výhru, průměr 3,62 obdržené branky a úspěšnost 86,1 %. Tímto angažmá se jeho kariéra v NHL formálně uzavřela.

Během své kariéry v NHL zasáhl do 205 zápasů s bilancí 77 výher, 70 proher a 23 remíz (některé zdroje uvádějí celkové skóre bez započtení nerozhodných stavů u výměn, ale oficiální ligové záznamy potvrzují účast v prodlouženích a remízových stavech v dané éře).

🏒 Pozdní léta a evropské angažmá (2001–2003)

Po definitivním odchodu ze zámořské NHL se Roussel podruhé ve své kariéře přesunul na evropský kontinent. Ročník 2001/02 odehrál v německé DEL za mužstvo Frankfurt Lions. V německé nejvyšší soutěži potvrdil své dlouholeté profesionální zkušenosti a pomohl týmu stabilizovat brankoviště.

Svoji hráčskou kapitolu definitivně uzavřel v sezóně 2002/03 v nižších lokálních ligách v domovské provincii Québec. Následně ohlásil ukončení profesionální kariéry.

📋 Trenérská a politická dráha

Po zavěšení bruslí na hřebík zůstal Roussel u ledního hokeje ve formě trenéra brankářů. Jeho cenné zkušenosti ze stovek profesionálních startů využívaly různé organizace. V sezónách 2011/12, 2012/13 a 2013/14 plnil roli trenéra brankářů u univerzitního týmu Université de Montréal v lize CIS. Dále působil v klubech Hawkesbury Hawks (CCHL) či Montréal-Est Rangers (QJHL). V sezóně 2021/22 se ujal role trenéra brankářů u týmu Laval Pétroliers v lize LNAH.

Mimo sportovní prostředí se Roussel výrazně angažoval také ve veřejné správě. Rozhodl se vstoupit do komunální politiky ve městě Montréal. Úspěšně kandidoval a získal post městského radního (City councillor) za montrealský obvod Lachine (Lachine borough council). V rámci svých administrativních kompetencí se stal členem několika významných městských komisí. Zasedal v komisi pro předsednictví rady (Commission de la présidence du conseil) a v komisi pro vodní hospodářství (Commission sur l'eau). Tato profesní transformace z elitního sportovce na voleného zástupce města ukázala jeho široký společenský rozhled.

🛡️ Herní profil a styl

Roussel byl brankář s levým držením hole (lapačka na levé ruce). S výškou 185 centimetrů a hmotností kolem 90 kilogramů disponoval na brankáře devadesátých let poměrně robustní fyzickou konstitucí.

Působil v éře, kdy docházelo k postupnému technologickému i metodickému přechodu od klasického vzpřímeného postoje (stand-up) k modernímu stylu "motýlek" (butterfly). Dobové skautingové reporty chválily především jeho rychlou reakci lapačkou a silnou práci na brankové čáře. Na druhou stranu odborné posudky (například publikace The Sports Forecaster) poukazovaly na jeho častou neochotu vyjíždět proti střelcům, čímž ztrácel možnost agresivněji zmenšovat střelecké úhly. Navzdory tomuto nedostatku si svými stabilními reflexy vybudoval pověst velmi cenného a spolehlivého týmového prvku, schopného okamžitě naskočit do rozehraného utkání ze střídačky.

📈 Statistiky

National Hockey League (NHL)

Sezóna Tým Zápasy Výhry Prohry Remízy Průměr gólů Úspěšnost Čistá konta Minuty na ledě
1991/92 Philadelphia Flyers 17 7 8 2 2,60 90,8 % 1 922
1992/93 Philadelphia Flyers 34 13 11 5 3,76 88,1 % 1 1 769
1993/94 Philadelphia Flyers 60 29 20 5 3,34 89,6 % 1 3 285
1994/95 Philadelphia Flyers 19 11 7 0 2,34 91,4 % 1 1 075
1995/96 Philadelphia Flyers 9 2 3 2 2,89 87,6 % 1 415
1995/96 Winnipeg Jets 7 2 2 0 3,37 88,1 % 0 320
1998/99 Mighty Ducks of Anaheim 18 4 5 4 2,51 92,3 % 1 883
1999/00 Mighty Ducks of Anaheim 20 6 5 3 3,16 88,3 % 1 968
2000/01 Mighty Ducks of Anaheim 13 2 5 2 2,85 89,5 % 0 653
2000/01 Edmonton Oilers 8 1 4 0 3,62 86,1 % 0 348
Celkem Kariéra v NHL 205 77 70 23 3,12 89,5 % 7 10 638

Poznámka: Statistiky remíz se v tabulkách v různých databázích mohou lišit v závislosti na zařazení neúplných zápasů nebo prodloužení. Výše uvedená data odráží kompletní ligové metrik pro danou éru před zavedením samostatných nájezdů. Během kariéry odchytal 1 zápas v play-off (sezóna 1994/95) s úspěšností 100 % a žádným inkasovaným gólem.

American Hockey League (AHL)

Sezóna Tým Zápasy Výhry Prohry Remízy Průměr gólů Úspěšnost Čistá konta Minuty na ledě
1990/91 Hershey Bears 45 data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná 3,61 data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná
1991/92 Hershey Bears 35 data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná 3,56 data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná
1992/93 Hershey Bears 6 data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná 3,71 89,2 % data nejsou dostupná data nejsou dostupná
1996/97 Philadelphia Phantoms 36 18 9 3 2,66 91,2 % 2 data nejsou dostupná

Quebec Major Junior Hockey League (QMJHL)

Sezóna Tým Zápasy Výhry Prohry Remízy Průměr gólů Úspěšnost Čistá konta Minuty na ledě
1987/88 Trois-Rivières Draveurs 51 18 26 4 5,16 85,8 % 0 2 916
1988/89 Trois-Rivières Draveurs 21 11 6 0 4,11 86,1 % 0 1 137
1988/89 Shawinigan Cataractes 25 12 10 2 3,93 86,1 % 0 1 421
1989/90 Shawinigan Cataractes 37 20 14 1 4,02 87,8 % 0 1 984

Evropské ligy (DEL a další)

Sezóna Tým Soutěž Zápasy Výhry Prohry Remízy Průměr gólů Úspěšnost Čistá konta
1997/98 Starbulls Rosenheim DEL 30 data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná 3,11 data nejsou dostupná data nejsou dostupná
2001/02 Frankfurt Lions DEL 38 data nejsou dostupná data nejsou dostupná data nejsou dostupná 3,06 data nejsou dostupná data nejsou dostupná

Poznámka: Přesná data pro počty výher, proher, úspěšnosti zákroků a čistých kont v soutěži DEL v daných sezónách nejsou ze zdrojů spolehlivě dostupná.

Zdroje